Jesteś tutaj

BARTEK MARSZAŁEK – PIERWSZY I JEDYNY POLAK W MOTOROWODNEJ FORMULE 1

Tylko w TV Puls Bartek Marszałek, pierwszy i jedyny Polak w wodnej Formule 1 F1H2O, opowiada widzom swoją historię. Program „Moje Grand Prix” to świat sportowej rywalizacji i wielkiego ryzyka, wzlotów i upadków, a przede wszystkim ekstremalnych emocji! Emisje w TV Puls w soboty o godz. 07:30.

Bartek Marszałek to pierwszy polski kierowca, który rywalizuje w serii międzynarodowych wyścigów Formuły 1 H2O. Tym samym kontynuuje rodzinną wyścigową tradycję – jest synem sześciokrotnego Mistrza Świata  w sportach motorowodnych, Waldemara Marszałka

Karierę rozpoczął w 2005 roku w klasie 250 i od razu w pierwszym sezonie startów został Mistrzem Polski. Rok później otrzymał licencję międzynarodową, pojechał na pierwsze zawody za granicę i wrócił ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata w klasie 350 (sezon 2006). W Formule 1 H2O zadebiutował w 2011 roku. Od tego momentu do dzisiaj Bartek Marszałek pozostaje pierwszym i jedynym Polakiem startującym w Mistrzostwach Świata F1 H2O. Jest zawodnikiem, który wkroczył do elit najbardziej prestiżowych sportów na świecie.

Przełomowy w jego karierze w F1H2O był sezon 2014 – Bartek zakończył go na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej. Zajął też najlepsze – jak dotąd - w swojej karierze 5. miejsce na mecie w Liuzhou w Chinach, a przez cały sezon, w każdym wyścigu, plasował się w pierwszej dziesiątce.

Sezon 2017 w F1H2O był dla Bartka Marszałka wyjątkowy. Polak zakończył go w wielkim stylu osiągając najlepsze wyniki w swojej karierze. Po raz pierwszy w karierze stanął podium w F1 H2O zdobywając trzeci czas kwalifikacji w Grand Prix Szardży, a w wyścigu głównym zdobywając nagrodę Fast Lap Trophy za najlepszy czas okrążenia. Polak po raz pierwszy w karierze miał również najszybszy czas okrążenia podczas treningów. Te wspaniałe wyniki są dowodem na to, że Polak awansował do elity najlepszych kierowców w F1 H2O.

Dzięki tak spektakularnym wynikom Marszałek otrzymał propozycję zmiany zespołu. Po 5 latach opuszcza Team Blaze Performance z Włoch. Od sezonu 2018 będzie reprezentował nasz kraj w barwach zespołu Emirates F1 Team. Mistrzostwa Świata F1 H2O 2018 składają się z 7 Grand Prix, które rozegrane zostaną w Europie (Portugalia - Portimao, Francja - Evian, Wielka Brytania - Londyn), Chinach (Harbin, Liuzhou) i Emiratach Arabskich (Abu Dhabi i Szardża).

Mistrzostwa Świata F1 H2O – fakty

Mistrzostwa Świata Motorowodnej Formuły 1 (F1H2O) to wiodąca na świecie dyscyplina w sportach motorowodnych z 35 letnią tradycją. To najbardziej prestiżowa i profesjonalna seria wyścigów na wodzie często trafnie porównywana do samochodowej F1;

Najbardziej spektakularny sport wyścigowy na wodzie, gdzie o tytuł mistrzowski walczy elitarna grupa 20 najlepszych zawodników z 12 państw;Piękne lokalizacje wyścigów na całym świecie i rozległe globalne relacje telewizyjne i medialne;

Silnik o mocy 450 KM, zamontowany w bolidach, pozwala im się rozpędzić w zakresie od 0 do 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy i uzyskać maksymalną prędkość 250 km/h;

Siła podczas zakrętu przy 200 km/h jest podobna do tej, jaką czują piloci wojskowych myśliwców. Brak hamulców, oraz niesamowita jazda w zakrętach wytwarzają przeciążenia sięgające 8 G. To więcej niż w jakiejkolwiek innej maszynie wyścigowej na ziemi poruszająca się na kołach;Silnik o mocy 450 KM pozwala rozpędzić się do prędkości 100 km/h w 2,5 sekundy. Łodzie biorące udział w zawodach motorowodnych Formuły 1 H2O są wysoce zaawansowanymi technicznie bolidami wyścigowymi zbudowanymi z wykorzystaniem najnowszych technologii.