Jesteś tutaj

SZTUCZNA INTELIGENCJA NA PLANIE SERIALU „LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW”!

SZTUCZNA INTELIGENCJA NA PLANIE SERIALU  „LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW”!

 

„Lombard. Życie pod zastaw” to pierwszy polski serial, w którym pojawiła się sztuczna inteligencja! Na planie gościł niecodzienny bohater - Robot Społeczny FLASH, który został wypożyczony od członków Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” z Zakładu Podstaw Cybernetyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej.

Premiera odcinka z udziałem FLASHA w poniedziałek 15 kwietnia, o 19:00.

Bohaterami odcinka są Paweł i Dominik - dwóch młodych konstruktorów. Pracują nad nowym projektem – prototypem robota społecznego, którego nazwali Oleś. Niestety chłopakom kończy się budżet, a prace trzeba kontynuować. W dodatku brakuje części – i te Dominik zacznie kupować u Adka (Mateusz Murański) i Maćka (Maciej Gisman) w lombardzie. Maciek, w przeciwieństwie do Adka, wyraźnie zainteresuje się wynalazkiem. I nie bez powodu – bo robot Oleś potrafi chodzić, przenosić rzeczy, komunikować się a nawet rozpoznawać kolory! Zresztą Maciek sam się o tym przekona, odwiedzając Dominika w jego pracowni, gdzie wynalazca zaprezentuje mu dzieło swojego życia:

Dominik: - To jest  robot społeczny. Ma służyć ludziom. Pomagać. Ułatwiać życie.

Maciek: - Ale w jaki sposób?

Dominik: - Ma towarzyszyć. Rozmawiać, albo choćby przypominać o lekarstwach. Grać w gry. Umilać czas.

Maciek: - Ale czad, on nawet wygląda trochę jak człowiek.

Dominik: - O to chodzi, żeby się podobał ludziom, żeby go lubili. Jest empatyczny. Potrafi reagować na ludzkie emocje i sam je wyrażać. Strach, zdziwienie, radość, zadowolenie, różne stany emocjonalne. To go czyni wiarygodnym.

Jednak finansowe kłopoty dwójki młodych wynalazców chce wykorzystać nieuczciwy inwestor. Jak zakończy się ta historia i jaką rolę odegra w niej Maciek z lombardu (Maciej Gisman)?

Co o przygodzie z FLASHEM mówi Maciej Gisman?

- Nie spodziewałem się, że robot, z którym grałem te sceny, będzie tak bardzo realistyczny. Zaskoczyła mnie szczególnie jego… głowa, która potrafi przekazać aż tyle typowo ludzkich emocji. Kapitalne wrażenie robi fakt, że ten robot potrafi sam się poruszać! Na mnie, w ogóle, wszelkie wynalazki, odkąd pamiętam, robią wrażenie – jak byłem dzieckiem, marzyłem, żeby stworzyć wehikuł czasu. Zacząłem go nawet budować – śmieje się Maciek - Wszyscy w rodzinie wiedzieli, że kiedy przychodzą do nas, to muszą przynieść styropian i kartony, żeby ja miał z czego konstruować ten wehikuł. Co prawda, niestety nie udało mi się go zrobić, ale na pewno w ten sposób rozwinąłem swoją wyobraźnię, co przydaje mi się w zawodzie aktora.

Premiera odcinka: poniedziałek 15 kwietnia godz. 19:00. Tylko w TV Puls!

 

ROBOT SPOŁECZNY FLASH – O PROJEKCIE

Robot, który wystąpił w „Lombard. Życie pod zastaw” dzięki uprzejmości prorektora prof. dr hab. inż. Andrzeja Dziedzica, to FLASH (Flexible Lirec Autonomous Social Helper). Został opracowany w ramach projektu LIREC, finansowanego przez Unię Europejską z 7. Programu Ramowego, przez członków Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” w Zakładzie Podstaw Cybernetyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej. Zdjęcia do serialu kręcone były w profesjonalnej pracowni Zakładu, dzięki pomocy i uprzejmości dr. hab inż. Piotra Wrzecioniarza oraz przewodniczącego Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”, Mateusza Michalaka.

FLASH jest dwukołowym balansującym robotem mobilnym, wyposażonym w ekspresywną głowę, korpus i dwie ręce zakończone zręcznymi czteropalczastymi dłońmi. Głowa i ręce robota zasadniczo służą wyrażaniu emocji, uzupełniają pozawerbalną treść przekazu odpowiednią mimiką i gestykulacją. (…) Ponadto robot posiada zestaw kompetencji umożliwiających nawigowanie w naturalnym środowisku człowieka, wykonywanie prostych czynności usługowych, manipulację, komunikację werbalną i niewerbalną, w tym ekspresję emocji.

Istotnym elementem robota jest emocjonalny umysł bazujący na projekcie FATIMA. W projekcie tym opracowano deliberatywny model umysłu, który jest zdolny do symulowania stanu emocjonalnego i działania pod jego wpływem.

(źródło i więcej informacji: https://www.robotyka.com/fundacja_wiadomosc.php/wiadomosc.467/robot-spoleczny-flash)

„LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW”

„Lombard. Życie pod zastaw” to pierwszy polski serial rozgrywający się w scenerii i w środowisku właścicieli lombardu. Produkcja cieszy się ogromną popularnością – widzowie przyznali „Lombardowi…” już dwie Telekamery Tele Tygodnia 2018 i 2019 w kategorii „serial fabularno-dokumentalny”.

W głównej roli właściciela lombardu występuje Zbigniew Buczkowski, a partnerują mu m.in.: Dorota Kamińska, Michał Chorosiński, Henryk Gołębiewski, Małgorzata Szeptycka, Dominika Skoczylas, Jerzy Górski, Mateusz Murański, Agata Szafrańska, Rita Weinar, Maciej Gisman i inni.