Były sobie człowieki

W królestwie małp na świat przychodzi dwóch synów władcy. Pierwszy z nich ma zostać następcą tronu, jednak jest słabszy i mniejszy od swojego bliźniaka. 

Opis

W królestwie małp zamieszkujących koronę potężnego bananowca na świat przychodzi dwóch synów władcy Szymona – Edek i Maniek. Pierwszy z nich ma zostać w przyszłości następcą tronu. Jednak szympans od samych narodzin nie ma łatwego życia. Mimo, że urodził się jako pierwszy, jest mniejszy i słabszy od swojego brata bliźniaka. W związku z tym, że różni się od reszty przedstawicieli swojego gatunku zostaje odrzucony i skazany na śmierć. Udaje mu się przeżyć, jednak upadając malutki szympans łamie przednią łapę, która od tej pory jest niesprawna. Żeby żyć, musi się usamodzielnić i nauczyć chodzenia na dwóch nogach. W związku z tym Edek przechodzi przyspieszony kurs ewolucji. Wychowywany przez niezbyt inteligentnego Jasia szympans ciągle szuka przygód i dokonuje nowych odkryć. Wynajduje między innymi ogień oraz różnego rodzaju narzędzia. W życiu Edka następuje pewien pozytywny przełom. Od umierającego władcy dowiaduje się, że jest jego synem. Poznaje także przepiękną Lucy, która wywraca jego świat do góry nogami. Mimo pozytywnych akcentów w życiu Edka, jego brat Maniek i okrutna wiedźma nadal knują przeciwko niemu… Czy uda mu się ich pokonać i zostać przywódcą małpiego ludu?

Były sobie człowieki  to piękna animacja stanowiąca doskonałą lekcję na temat życia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Porusza wiele ważnych i dyskutowanych publicznie kwestii, jak walka o władzę, odrzucenie inności czy postęp cywilizacyjny. W polskiej wersji językowej usłyszymy między innymi Wiktora Zborowskiego, Marię WiniarskąZofię Zborowską oraz Macieja Musiała.