Jurassic Park

Podobno prehistoryczne gady miały gigantycznego pecha. W najgorszym dla nich momencie w Ziemię uderzyła ogromna asteroida.

Opis

Jurrasic Park w reżyserii Stevena Spielberga to już kultowy tytuł. Spielbierg pomimo ograniczonych w 1993 roku przez technologię możliwości zastosowania efektów specjalnych, funduje nam doskonały film o dinozaurach. Fascynująca i wciągająca fabuła wprowadzi nas w świat pradawnych gadów.

Podobno prehistoryczne gady miały gigantycznego pecha. W najgorszym dla nich momencie, kiedy wulkany groziły niespodziewaną erupcją, morza miały podniesiony poziom i szalały straszliwe huragany w Ziemię uderzyła ogromna asteroida. Zdarzenie miało miejsce około sześćdziesięciu sześciu milionów lat temu. Tak właśnie wyginęły jedne z najpotężniejszych zwierząt stąpających kiedykolwiek po naszej planecie. Nie zostały jednak zapomniane, zainteresowanie nimi wzrastało w miarę odkrywania coraz to nowych kości dinozaurów. Jak się okazuje niektórym ludziom nie wystarcza samo patrzenie na monstrualne szkielety tych gadów. Należy do nich milioner John Hammond (Richard Attenborough), który postanowił wskrzesić dinozaury. Na odizolowanej od świata wyspie tworzy swój Jurassic Park. Nie będzie to zwykły park ze sztucznymi prehistorycznymi zwierzętami. Dzięki znalezisku, a dokładniej DNA dinozaura odzyskanego z zatopionego w bursztynie komara, udało się odtworzyć cały jego łańcuch i przywrócić do życia jednego z przedstawicieli wymarłych gadów. Hammond nie przestał na tym jednym okazie. Zatrudnieni przez niego naukowcy prowadzili prace nad kolejnymi rodzajami dinozaurów i udało się im. Do życia, przez klonowanie, powróciły wszystkie prehistoryczne zwierzęta. Prawie wszystko w Jurrasic Parku było dopięte na ostatni guzik. Stalowe, ogromne mury pod wysokim napięciem chroniły przed wydostaniem się na wolność niebezpiecznych przedstawicieli tej grupy. Pozostało tylko sprawdzenie Parku i zwierząt przez ekspertów z tej dziedziny: paleobotanika dr Ellie Sattler (Laura Dern) i paleontologa dr Alana Granta (Sam Neill). Doktorzy przylatują na wyspę nie podejrzewając, że ujrzą tam prawdziwe prehistoryczne gady. Pierwsze spotkanie z dinozaurami robi na nich ogromne wrażenie, ale nie spodziewają się, że zobaczą na własne oczy ich narodziny. Mimo zachwytu wyrażają również swoje obawy, ponieważ naukowcy zmieniają kody genetyczne i bawią się w bogów. Badacze wiedzą, że nikt nie jest w stanie przewidzieć jak dinozaury będą się zachowywać, gdyż wyginęły zanim na świecie pojawili się ludzie. Postanawiają jednak kontynuować wyprawę do parku i zobaczyć jak dokładnie wygląda Jurassic Park, który zwiedzać będą zwykli ludzie. Ellie, Alan, wnuczęta Hammonda: Lex (Ariana Richards) i Tim (Joseph Mazzello), a także dr Ian Malcolm (Jeff Goldblum) i prawnik Donald Gennaro (Martin Ferrero) wyruszają w trasę między wybiegami. Początkowo nie dostrzegają żadnych dinozaurów, ale Alan zauważa leżącego w trawie Triceratopsa i natychmiast opuszcza auto. W ślad za nim wyrusza reszta zwiedzających, by przyjrzeć się z bliska ogromnemu dinozaurowi. W tym czasie nad Jurrasic Park nadciąga burza, a jeden z pracowników Hammonda – Dennis (Wayne Knight) postanawia zrealizować swój plan wzbogacenia się i wyłączyć zabezpieczenia w parku…