O filmie

2008, reż.Danny Boyle
Wyst. Anil Kapoor, Dev Patel, Freida Pinto, Irrfan Khan, Madhur Mittal

„Slumdog. Milioner z ulicy” to wzruszająca, pełna emocji opowieść o dorastaniu w indyjskich slumsach. Zanurz się w egzotycznym świecie pełnym barw i dźwięków i poznaj prawdziwe oblicze Indii! Oscarowy® przebój Danny’ego Boyle’a!
Jamal Malik (Dev Patel), osiemnastoletni pracownik call-center, bierze udział w indyjskiej wersji teleturnieju „Kto zostanie milionerem?”. Cały kraj z radością patrzy, jak młody człowiek poprawnie odpowiada na kolejne pytania i zbliża się do nagrody głównej. Jego sukcesy wzbudzają zainteresowanie producentów programu – jak wychowany w slumsach i nieposiadający żadnego wykształcenia niepiśmienny chłopiec, czyli slumdog radzi sobie tak dobrze w programie, w którym bystrzejsi i bogatsi od niego nieraz zawodzili? Czy to oszust, a może szczęściarz? W przerwie programu, tuż przed finałowym pytaniem, Jamal zostaje aresztowany i brutalnie przesłuchany przez policję. Aby udowodnić swoją niewinność, chłopak musi wyjaśnić, skąd znał odpowiedzi - każda z nich wiąże się ze znaczącym momentem w jego życiu. Opowiada o swojej tragicznej przeszłości i dorastaniu w slumsach ze starszym bratem Salimem (Madhur Mittal) oraz o Latice (Freida Pinto) - jedynej dziewczynie, którą kochał. Wkrótce zdradza prawdziwe powody, dla których zdecydował się wziąć wziął udział w programie. Co było jego motywacją? Czy Jamalowi uda się przekonać producentów o swojej niewinności i zdoła odpowiedzieć na ostatnie pytanie w teleturnieju?
Opowieść o życiu Jamala zdobyła mnóstwo prestiżowych nagród w najważniejszych kategoriach m.in. 8 Oscarów (w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz) oraz 4 Złote Globy!