O filmie

2004, reż.Mel Gibson
Wyst. Christo Jivkov, Claudia Gerini, Fabio Sartor, Francesco De Vito, Hristo Shopov, Jim Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci

Głośny i wyjątkowo realistyczny film Mela Gibsona obrazujący ostatnie godziny życia Jezusa z Nazaretu.
Po Ostatniej Wieczerzy Jezus (James Caviezel) modli się w Ogrodzie Getsemane. Wkrótce zostaje zdradzony przez swojego ucznia - Judasza Iskariotę (Luca Lionello). O losie Jezusa ma zdecydować Poncjusz Piłat (Hristo Naumov Shopov) - rzymskim namiestnik Judei. Ten jednak nie chce brać odpowiedzialności za skazanie Nazarejczyka, dlatego ogłasza, aby to zgromadzeni przed pałacem ludzi zdecydowali o tym, który z więźniów powinien umrzeć. Tłum nie pozostawia wyboru - żąda ukrzyżowania Jezusa. Skazany zostaje brutalnie pobity i zmuszony do niesienia ciężkiego krzyża na Golgotę pośród tłumu szydzących z niego mieszkańców Jerozolimy.
„Pasja” to film wyjątkowo realistycznie ukazujący historię ukrzyżowania Jezusa. Reżyser Mel Gibson inspirował się przekazami historycznymi, biblijnymi i teologicznymi. Aby jak najwierniej oddać historię, bohaterowie rozmawiają w języku hebrajskim, łacińskim oraz odtworzonym aramejskim.