O programie

Reality show jakiego jeszcze nie było!

Seniora chatka dla 4-latka. To międzypokoleniowy projekt społeczny, w którym grupa osamotnionych seniorów i grupa czterolatków spędzi wspólnie kilka niezwykłych tygodni. Na widzów czekają wielkie emocje i wzruszenia!

Program oparty jest na licencji brytyjskiego „Old People’s Home for 4-year Olds”, który zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym International Emmy Award. Merytorycznym partnerem programu jest Fundacja TV Puls „Pod Dębem” działająca na rzecz poprawy jakości życia seniorów w Polsce. Producentem wykonawczym jest Klima Media. Format będzie liczył 8 odcinków. Premiera już wiosną, tylko na TV Puls.

Izolacja społeczna i samotność jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się osoby starsze. Z kolei wiele dzieci jest wychowywanych bez kontaktu z seniorami – nie wiedzą, jak to jest mieć dziadków, którzy mieliby dla nich czas i uwagę. Seniora chatka dla 4-latka to jedyny w swoim rodzaju projekt, który jest czymś więcej niż programem telewizyjnym - jest niezwykle wzruszającym sposobem na pokonanie samotności osób starszych oraz na wychowywanie małych dzieci. Taka bliska relacja seniorów i dzieci jest najlepszą terapią dla jednych i drugich.

Bohaterami są dwie grupy, seniorzy i przedszkolaki, którzy będą codziennie się spotykać, spędzając czas na rozmowach, zabawach, spacerach, przy posiłkach i na „zwykłym” bliskim kontakcie. Ten społeczny projekt ma na celu poprawę zdrowia i dobrostanu emerytów, którzy dzięki kontaktowi z dziećmi wracają do kondycji. Z kolei dzieci uczą się troski o innych i właściwych relacji ze starszymi osobami.

W trakcie trwania programu eksperci będą analizować postępy fizyczne i psychiczne starszych uczestników, oraz rozwój małych bohaterów. Ich zdrowie i aktywność będą na bieżąco monitorowane tak, aby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo zdrowia a z drugiej wiarygodne wyniki testu. W każdej międzynarodowej edycji programu wyniki projektu były niezwykłe: seniorzy odnotowali dużą poprawę zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, zmniejszała się ich depresja i poczucie osamotnienia. A to wszystko dzięki kontaktowi z małymi dziećmi! Z kolei dzieci nauczyły się troski i miłości do starszych i dostały całą ich uwagę i czas.

„Old People’s Home for 4-year Olds” od pierwszej edycji osiągnął w Wielkiej Brytanii ogromny sukces. Zdobył wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, m.in.: International Emmy Award, Broadcast Award, dwukrotnie Edinburgh TV Awards, trzykrotnie Realscreen Awards. Został zrealizowany w 15 krajach, m.in. w Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Portugalii czy Szwecji, odmieniając życie pokoleń.