O serialu
Bezdomni, odtrąceni i zagubieni w świecie, w którym dla wielu są niewidoczni. Trudny los ludzi nie mających dachu nad głową dostrzegł producent Rinke Rooyens, który ponownie zmierzył się z dramatem rozgrywającym się na polskich, tym razem łódzkich ulicach. „Rinke. Na krawędzi” to serial dokumentalny, do którego scenariusz napisało życie. Premiera telewizyjna sezonu 2!
Czy Rinke zdoła im pomóc? Czy oni w ogóle tej pomocy chcą? O tym przekonają się widzowie serii. Cofniemy się też do losów bohaterów poprzedniej, warszawskiej części dokumentu i sprawdzimy co u nich słychać.
Wszystkie przedstawione wydarzenia są autentyczne i obejmują̨ zarówno Warszawę̨ jak i Łódź. Nagrania trwały 3 lata - od grudnia 2018 r. do początku 2021 r, z czego sama Łódź to ponad rok zdjęć́ (zakończyły się pod koniec 2019).
Łódź jest dużo trudniejszym miejscem dla bezdomnych niż Warszawa - jest tam mniej ośrodków pomocy, zaś dużo więcej bezdomnych z kryminalną przeszłością̨. Osoby spotykane na ulicy są też bardziej nieufne i niechętne do przyjmowania pomocy. Mieszkają̨ w dużo gorszych warunkach (np. ruiny fabryki, zaśnieżona rampa kolejowa czy opuszczony kościół).
W drugim sezonie jesteśmy znacznie bliżej głównych bohaterów. Dzięki temu, że jest ich mniej, mamy więcej przestrzeni na zbudowanie ich psychologicznych profili, pokazanie wewnętrznych motywacji i na towarzyszenie im w drodze do wychodzenia z bezdomności.
Bohaterowie niejednokrotnie są̨ pozostawiani sami, aby mogli udowodnić́, że się starają i wykazują̨ chęć zmiany stylu życia.
Różnice widoczne są również̇ w nastawieniu Rinkego - wymaga on od nich dużo więcej działania i nie zamierza prowadzić ich za rękę, co niejednokrotnie doprowadza do dramatycznych zwrotów akcji.
Klimat drugiej serii jest bardziej surowy i mroczny, nie tylko z powodu trudności życiowych bohaterów, ale także przez pokazanie „bezdomnej” Łodzi.
Sezon 2 zawiera 10 odcinków.
Galeria z serialu